Jak i gdzie zastosować matowe folie dekoracyjne?

Wiemy z doświadczenia że gołe szyby bywają nudne! Czy to w domu, czy w biurze, szkole lub u lekarza - przeszklenia to powierzchnia niezwykle plastyczna, którą możemy kreować wedle swoich potrzeb.

Proponujemy Wam folie dekoracyjne, profesjonalnie określane w branży jako matowe. Nazwa trochę myląca, ale na pewno każdy kiedyś spotkał się z taką folią zamontowaną na szybach. Często spotykamy je w oknach gabinetów lekarskich lub we wnętrzach nowoczesnych biur. To w standardzie folie koloru mlecznego, wyglądem zbliżone do szkła piaskowanego (mrożonego). Pozbawiają szybę przezroczystości, a jednocześnie nie odcinają Nas od światła dziennego. Stanowią najlepsze rozwiązanie w sytuacjach kiedy nie chcemy pozbawiać się naturalnego światła osłonięci roletami, ale bardzo chcemy zasłonić się przed gapiami po drugiej stronie szyby.

Połowiczna przezierność to standardowa właściwość tych folii, jednak co z tytułową dekoracyjnością? Otóż folie matowe w przeciwieństwie do innych folii okiennych idealnie nadają się do wycinania. Możemy zaprojektować każdy, najbardziej wymyślny wzór lub napis, a następnie wyciąć go w folii za pomocą plotera. Ponadto dodatkowo taką folię możemy również zadrukować, a to stwarza kolejne ciekawe rozwiązanie przydatne w aranżacji wnętrz lub witryn sklepowych. 

Jako firma mamy za sobą już ponad 26 lat doświadczenie z zakresu oklejania powierzchni okiennych. Chcielibyśmy podzielić się z Wami tym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka konkretnych sposobów na urozmaicenie powierzchni szyb z pomocą folii dekoracyjnych, przy uwzględnieniu charakteru miejsca oraz indywidualnych potrzeb użytkowników.

WEWNĘTRZNE PRZESZKLENIA BIUROWE

Duże powierzchnie przeszklone we wnętrzach nowoczesnych biurowców są miejscami, które najczęściej wymagają „tuningu optycznego” z zastosowaniem folii matowych. Szklane ściany sal konferencyjnych lub poszczególnych stanowisk pracy i gabinetów z pewnością uatrakcyjniają wnętrza biurowe i wizualnie je powiększają, jednak w konsekwencji pozbawiają każdą przebywającą w takim miejscu osobę, jakiejkolwiek prywatności. Zastosowanie w takiej sytuacji rolet czy żaluzji jest pewnym rozwiązaniem, jednak niezbyt korzystnym ze względu na naturalny rozkład światła dziennego w pomieszczeniach pozbawionych okien oraz korytarzach. 

oklejanie przeszkleń biurowych warszawa

Zastosowanie alternatywy w postaci częściowego oklejenia szyb niesie za sobą o wiele więcej korzyści. Najbardziej klasycznym i przystępnym pomysłem stosowanym w biurach jest kompozycja oparta na poziomych, ażurowych pasach wyciętych w folii. Możliwości jest wiele. Pasy mogą być grubsze lub cieńsze, pokazując więcej lub mniej tego co dzieje się za szybą. Aranżacja takich pasów może służyć głównie przesłonięciu widoku, ale z pewnością może mieć również charakter czysto dekoracyjny, służący jedynie urozmaiceniu takiej ściany lub drzwi. 

Kolejnym pomysłem na kształt folii dekoracyjnych jest zindywidualizowany projekt ażurowego wzoru, który może być konkretnym nawiązaniem do identyfikacji wizualnej danej firmy. Mamy tu na myśli pewne rozwiązania graficzne stosowane na firmowych kopertach czy wizytówkach. Z powodzeniem będą stanowiły bazę pod oryginalny projekt oklejania szyb w takim biurze. 

Dla przykładu jeśli w logotypie danej firmy motyw dominujący stanowi koło, a papiery firmowe okraszone są nawiązującą do koła dedykowaną grafiką - wzór na folii w formie kompozycji wykorzystującej owe koło będzie doskonałym podkreśleniem indywidualnego charakteru wnętrza takiego biura. Oczywiście projekt wzoru na folii nie musi opierać się jedynie na prostych, geometrycznych figurach. Wzór może opierać się na każdym innym nieregularnym kształcie ażurów. Osobiście realizowaliśmy usługi opierające się na różnych motywach - drzew, warzyw, postaci w ruchu czy panoramy miasta. 

Ostatnią najmniej inwazyjną formą wykorzystania docinanych na zamówienie folii są grafiki związane z komunikacją wizualną. Mamy tu na myśli wszelkie oznaczenia lub informacje, które między innymi umieszcza się na drzwiach wejściowych pomieszczeń - logotyp, imię i nazwisko, godziny otwarcia czy oznaczenia poszczególnych stref i działów.

folie matowe

SZKLANE FASADY I WITRYNY SKLEPOWE

Okna elewacyjne, szczególnie miejsc o charakterze publicznym prawie w każdym przypadku wymagają pewnego rodzaju ingerencji w wygląd szyb.

Gabinety lekarskie, sklepy i inne lokale usługowe powinny przede wszystkim ze względu na swoje przeznaczenie spełniać podstawowe warunki zapewniające komfort klientom, interesantom oraz samym pracownikom. Obszerne, otwarte na ulice powierzchnie okien, owszem są atrakcyjne pod względem samej architektury, jednak pokazują wszystko co dzieję się we wnętrzu. Ponadto nieoklejona, całkowicie bezbarwna, przezroczysta szyba jest niezwykle kiepskim, rozpraszającym tłem dla wszelkich drobniejszych punktowych grafik, znaków czy napisów, które chcielibyśmy na takiej szybie umieścić. 

Folie matowe na okna doskonale sprawdzają się jako rozwiązanie powyższych, problematycznych kwestii. W przypadku takich miejsc jak przychodnie, szpitale czy urzędy folie popularnie montuję się w oknach gabinetów do wysokości około 2 metrów, pozostawiając górną powierzchnie szyby nieoklejoną. W ten sposób wnętrze pomieszczenia nie jest widoczne dla ulicznych gapiów, ponieważ folia przysłania widok na wysokość wzroku, a nieoklejona górna powierzchnia okna wspomaga naturalny rozkład światła dziennego w pomieszczeniu. Także w tym przypadku możliwe jest dodatkowe wycięcie na takiej folii dekoracyjnego wzoru, jednak jeśli zależy Nam głównie na przysłonięciu widoku przez szybę taki wzór powinien być maksymalnie drobny. Z doświadczenia wiemy, że jeśli projekt spełni taki warunek, optycznie od strony ulicy wnętrze pozostanie zasłonięte, a pełny wgląd w pomieszczenie będzie możliwy tylko z odległości kilku centymetrów od szyby. 

folie matowe na zamówienie

Kolejnym sposobem na aranżację okien elewacyjnych jest wycinanie w folii konkretnych grafik reklamowych oraz napisów. Oczywiście w tej formie folia na oknie nie spełnia funkcji zasłony, jednak działa na korzyść przekazu informacji, również reklamowej oraz wzmacnia sam profesjonalny charakter miejsca. Przy tego typu projekcie - punktowego oklejania grafiką szyb wybór samych folii jest o wiele szerszy. Napis lub logotyp można z powodzeniem wyciąć z każdej pełnej, kolorowej folii, ponieważ stosunkowo mała powierzchnia takiego znaku nie determinuję potrzeby zastosowania przez Nas specjalnej, przepuszczającej światło folii matowej na okna. Niestety mniejsze, drobniejsze grafiki i napisy, które powinny być widoczne z większej odległości, zainstalowane na szybie bezbarwnej, nieprzyciemnionej mogą być słabo widoczne, a w konsekwencji niezauważalne. 

W takim wypadku są trzy możliwości rozwiązania problemu. Jeśli napis lub znak, który chcemy umieścić na szybie według projektu powinien być kolorowy, mleczną matową folię możemy częściowo zadrukować. Będzie stanowiła jasne, przezierne tło dla nadrukowanego znaku. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie w sytuacji kiedy zależy Nam na jaskrawości koloru i efekcie błyszczenia. Tutaj rekomendujemy zastosowanie obu powyższych folii - mlecznej, matowej w formie półprzeziernego tła oraz kolorowej, pełnej naklejonej na wierzch lub od zewnętrznej strony szyby. Ostatnią możliwością pozostaję wycięcie potrzebnego Nam znaku lub napisu w formie ażuru, co jednak oznacza użycie tylko jednego rodzaju folii, w jednym kolorze. 

OKNA, BALKONY I WNĘTRZA MIESZKALNE

Folie matowe zastosowane w domu służą dwojako - są zasłoną i ozdobą. Instalowane na oknach zewnętrznych, drzwiach lub przeszklonych balustradach balkonowych zapewniają Nam intymność, w przypadku gdy bliskość ulicy Nas jej pozbawiła. Doskonale sprawdzają się w łazienkach, montowane nie tylko na oknach ale również szklanych powierzchniach kabiny prysznicowej. Dzięki swojemu wyglądowi imitującego szkło piaskowane, naklejone na każdą idealnie gładką powierzchnie, nadadzą jej nowego, eleganckiego charakteru. Zastosowane w formie folii dekoracyjnych docięte w konkretne kształty mogą posłużyć jako ozdoba mebli lub szyb, na przykład w pokoju dziecka. Ponadto występują również jako folie bezpieczne - ochraniają szybę przed zbiciem, zapobiegając rozbryzgowi szkła. 

folia na balkon

Zainteresowaliśmy Cie?

Więcej informacji na temat montażu folii matowych i dekoracyjnych znajdziesz tutaj.

Usługi okienne - Maciej Grzęda

+48 660 741 679

mg@warsfoll.com.pl

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.