Wszystko o foliach przeciwsłonecznych

Z tego wpisu dowiecie się wszystkiego o produktach niwelujących uciążliwe działanie promieni słonecznych...

Jak to działa?

Folie przeciwsłoneczne to produkty, które warto zastosować z kilku powodów. Po pierwsze - co najbardziej pożądane - folie przeciwsłoneczne potrafią odbijać i absorbować ciepło słoneczne. Dzięki temu oklejone folią szyby przepuszczają do pomieszczeń mniejszą ilość "gorących" promieni słonecznych.

Po drugie folie przeciwsłoneczne regulują ilość światła, która codziennie dostaję się do Naszych wnętrz przez okna. W zależności od stopnia przyciemnienia danej folii, możemy się cieszyć mniejszą lub jeszcze mniejszą - "oślepiającą mocą słońca".

Po trzecie, często jest tak że chcemy aby przedmioty, które trzymamy we wnętrzach nie ulegały płowieniu i dziwnie się nie odbarwiały. Proces ten jest naturalny i wynika z szkodliwego działania promieniowania UV. Na szczęście oklejone folią przeciwsłoneczną okna, zmniejszają przepuszczalność UV przez szybę o ponad 99,9%, stanowiąc najbardziej skuteczną tego typu ochronę na rynku!

Ochrona przed słońcem w 3 krokach

Krok 1 - kwestia ciepła

Ciepło energii słonecznej fachowo określamy jako promieniowanie IR. Folie o działaniu przeciwsłonecznym częściowo odbijają i częściowo pochłaniają to promieniowanie. Poszukując folii przeciwsłonecznej na swoje okna, napotkamy na wiele produktów. Będą różniły się stopniem przyciemnienia, wyglądem oraz co najważniejsze ceną i tu właśnie rodzi się pytanie - którą folię wybrać? Każdy sprzedawca na pewno ma do dyspozycji specyfikację techniczną, w której powinny być podane szczegółowe parametry każdej z folii.

Czym powinnismy się kierować chcąc zbić temperaturę w pomieszczeniach? To dwa podstawowe parametry: odbicie całkowitej energii słonecznej oraz absorpcja całkowitej energii słonecznej. Suma tych dwóch parametrów da Nam pogląd na to o ile procent zmniejszymy przepuszczalność cieplną swoich szyb okiennych.

Najlepsze produkty na rynku zapewniają redukcje przepuszczalności cieplnej o nawet 93%. W rzeczywistości taki wynik przekłada się na zmniejszenie temperatury we wnętrzu o ok. 15 stopni Celsjusza! Przy takim rezultacie folie przeciwsłoneczne są doskonałą alternatywą dla klimatyzacji czy wentylatorów.

Jednak, oprócz tych dwóch parametrów warto również wziąć pod uwagę jeszcze jeden, mianowicie transmisje światła widzialnego. Co oznacza? Wartość tego parametru mówi Nam ile procentowo światła widzialnego będzie przepuszczane przez szybę. Czym większa wartość tym jaśniejsza folia i większa przepuszczalność światła, a tym samym mniejsze przyciemnienie szyb. 

A co zimą? Jeśli chcemy zredukować rachunki za ogrzewanie i ograniczyć utraty ciepła na zewnątrz budynku, czy folie przeciwsłoneczne pomogą? Niestety nie wszystkie produkty tego typu posiadają takie właściwości. To w większości produkty specjalistyczne, głównie przeznaczone do zastosowania w nowoczesnych wieżowcach, gdzie efektywność energetyczna jest szczególnie istotna.

Najlepsze folie na rynku potrafią zredukować przepuszczalność cieplną powierzchni przeszklonych o ok. 30%. Istnieją również specjalne programy do obliczania energetycznego zysku, które mówią w jakim czasie nastąpi zwrot inwestycji montażu tego typu folii przeciwsłonecznych.

Krok 2 - oślepiające słońce

Bo słońce, chociaż w większości przyjemne bywa uciążliwe. Parametr, który w tej sytuacji najbardziej powinien Nas zainteresować to redukcja odblasków. Czym ciemniejsza folia przeciwsłoneczna, tym większe szanse na zmniejszenie wrażenia "oślepienia" przez słońce. Jest to szczególnie przydatne w pomieszczeniach biurowych, gdzie tzw. rażenie przez słońce może Nam utrudnić lub nawet uniemożliwić pracę. 

Krok 3 - promieniowanie UV

Zdarza Wam się że przedmioty znajdujące się we wnętrzu płowieją lub ulegają dziwnym odbarwieniom? Dzieję się tak przez szkodliwe promieniowanie UV, które jest niestety nierozłącznym dodatkiem do promieni słonecznych.  Tak na prawdę wszystkie folie okienne powinny zatrzymywać UV. Parametr, który to określa to transmisja promieni UV. Czym mniejsza wartość tym lepiej. Folie najlepszej jakości osiągają około 1%. - co daję Nam 99 % UV zatrzymanego na folii.

Mamy nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie przydatny!

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem lub montażem i potrzebujesz konsultacji -  skontaktuj się bezpośrednio z Naszym specjalistą od folii okiennych - Maćkiem Grzędą:

tel. +48 660 741 679

mg@warsfoll.com.pl 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.