Okienne Folie Antywybuchowe i Ochronne

folie ochronne warszawa

Eksplozja, łom, cegła albo zwyczajny kamień i złośliwy człowiek… co to oznacza dla Naszych szyb? W najlepszym przypadku pęknięcie, w najgorszym szkło w kawałkach ląduję na chodniku. Z naszego doświadczenia, możemy Wam doradzić - warto zapobiegać, zwłaszcza jeśli w grze jest Nasze bezpieczeństwo i mienie. 

Działamy na rynku od 1992 roku i na foliach znamy się jak mało kto. Chcemy się z Wami tą wiedzą podzielić! W tym wpisie zaprezentujemy Wam różne rodzaje folii okiennych pełniących tak zwaną funkcje bezpieczną i ochronną.  Określimy możliwe zagrożenia, ich skutki oraz formy skutecznego zabezpieczenia szkła za pomocą montażu folii. 

Instalacja folii na szyby przede wszystkim zabezpiecza szkło przed skutkami rozbicia, czyli niekontrolowanym rozbryzgiem odłamków. Tą podstawową właściwość określamy jako funkcja bezpieczna. Ponadto folie ochronne prócz zapobiegania skutkom, zapobiegają także samej przyczynie, czyli uszkodzeniu. W znacznym stopniu redukują ryzyko konieczności wymiany zniszczonej szyby na nową. Dodatkowo, dla najbardziej wymagających -  montaż specjalistycznego systemu No-Bar zagwarantuję Wam, że rozbita szyba pozostanie w ramie nawet w przypadku wybuchu. 

FOLIE BEZPIECZNE

Generalnie jest to określenie stosowane do wszystkich folii na szkło, nie tylko tych ochronnych. Każda folia okienna to też folia bezpieczna, czy to przeciwsłoneczna, przyciemniająca czy matowa. W mniejszym lub większym stopniu każda z nich pełni funkcję bezpieczną w zakresie swojej wytrzymałości. Czym jest ta funkcja? 

W przypadku uszkodzenia mechanicznego zwykłej, niezabezpieczonej szyby, jeśli dopiszę Nam szczęście mamy do czynienia tylko z widocznym pęknięciem. Jeśli jednak tego szczęścia Nam zabraknie - szkło roztrzaskuję się na tysiące kawałków, efektownie rozrzucając odłamki w promieniu kilku metrów. O ile zbicie w ten sposób szklanki jest dla Nas umiarkowanie niebezpieczne, to rozbicie w takiej formie większej tafli szkła, np. przeszklonej balustrady - stwarza dla Nas już ogromne zagrożenie. 

Właśnie temu przeciwdziałają folie bezpieczne, kiedy rozbijemy oklejoną szybę nie będzie rozbryzgu odłamków. Uszkodzone szkło, choć już nie w jednym kawałku, nie rozsypie się bo będzie podtrzymywane przez powierzchnię naklejonej folii.

Podsumowując, jeśli Wasze okna są już oklejone chociażby folią przeciwsłoneczną - jesteście chronieni, chociaż z całą pewnością grubsze folie ochronne zabezpieczą szyby lepiej...

FOLIE OCHRONNE I ANTYWŁAMANIOWE

To te folie, które nie tylko pełnią funkcję bezpieczną, ale również zabezpieczają szybę przed uszkodzeniem. Od zwykłych folii różnią się przede wszystkim grubością, folia przeciwsłoneczna to około 50-60 mikronów, natomiast folie ochronne to zakres od 140 do nawet 450 mikronów. Jest różnica! Czym grubsza folia ochronna tym skuteczniejsza i tym mniejsze ryzyko rozbicia szkła.

Żeby lepiej to zobrazować - przykładowo jeśli uderzymy kamieniem, z umiarkowaną siłą w niezabezpieczoną szybę na pewno powstanie pęknięcie. Jeśli uderzymy tak samo, tym samym kamieniem, ale w szybę oklejoną najgrubszą folią ochronną - to uszkodzeniu powierzchniowemu najprawdopodobniej ulegnie sama folia, ale nie szyba. 

To właśnie z powodu wyżej opisanej wytrzymałości, folie ochronne określane są również jako antywłamaniowe. Są bezbarwne i całkowicie niezauważalne. Zabezpieczając szkło, skutecznie utrudniają pracę potencjalnemu włamywaczowi lub wandalowi. Z całą pewnością żaden intruz nie będzie w stanie szybko sforsować szyby oklejonej taką folią, ofiarowując Nam więcej czasu na reakcję, uruchomienie alarmu i przyjazd odpowiednich służb. 

Dystrybuowane przez Nas folie ochronne występują w 4 standardowych grubościach, a co za tym idzie również w 4 kategoriach atestowania. Jeśli prowadzicie działalność gospodarczą lub reprezentujecie instytucję bardzo możliwe, że folia którą będziecie chcieli zamontować, musi spełniać pewne wymagania wyrażane w poszczególnych atestach ITB (Instytut Techniki Budowlanej).

  • folia 4 mil Clear (ok. 140 mikronów) - atest ITB klasa 01
  • folia 8 mil Clear (ok. 250 mikronów) - atest ITB klasa P1A
  • folia 12 mil Clear (ok. 360 mikronów) - atest ITB klasa P2A/ A1
  • folia 15 mil Clear (ok. 450 mikronów) - atest EN 356 klasa P3

FOLIE ANTYWYBUCHOWE

Folie anty i przeciwwybuchowe to folie ochronne cechujące się zwiększoną tolerancją na nagły wzrost ciśnienia, towarzyszący zjawisku eksplozji. Każda tego typu folia pełni funkcję bezpieczną, chroni Nas przed deszczem odłamków oraz zapobiega samemu uszkodzeniu szyby w zakresie swojej wytrzymałości. Warto jednak podkreślić, że sama folia w przypadku bardzo silnej lub bardzo bliskiej eksplozji nie jest w stanie utrzymać szyby w ramie. Taką ochronę może zaoferować jedynie system, znany na świecie jako No-Bar. Jego skuteczność opiera się na połączeniu folii z dodatkową konstrukcją wzmacniającą ramy okienne. Zaprezentujemy go poniżej. 

Podsumowując, folie antywybuchowe to nic innego jak folie ochronne o poszerzonym spectrum działania. Zmniejszają ryzyko, minimalizują straty, ale pamiętajcie że wbrew temu co sugerowałaby nazwa - nie zahamują każdej eksplozji, mają określoną wytrzymałość… Nie dajcie się nabrać, kupując zawsze sprawdzajcie parametry i proście o odpowiednie atesty, bo skoro folia ma być antywybuchowa, to zakres jej wytrzymałości musiał być na taką okoliczność sprawdzony, a następnie wyrażony w odpowiednim dokumencie. Każda dobrej jakości folia ochronna powinna posiadać takie atestowanie, dla przykładu produkty marki Armorlite Exclusive:

  • folia 4 mil Clear - atest przeciwwybuchowy GSA-C (3B)
  • folia 8 mil Clear - atest przeciwwybuchowy GSA-C (3B)
  • folia 12 mil Clear - atest przeciwwybuchowy GSA-D (3A)

SYSTEM NO-BAR

System No-Bar był testowany przez Amerykańską Agencję Do Spraw Ochrony DTRA i zakwalifikowany przez Nią do produktów gwarantujących bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Jego powstanie jako środek prewencji, jest odpowiedzią na światowy problem terroryzmu. 

No-Bar to dodatkowa instalacja, montowana na ramach okiennych. Składa się z aluminiowych profili, w które wpuszcza się krawędzie naklejanej folii ochronnej. Powstaję konstrukcja zbliżona formą i działaniem do membrany. Zatrzymuję falę ciśnienia wybuchowego, uniemożliwia wybicie szyby z ramy i zabezpiecza Nas przed deszczem odłamków. 

System No-Bar z powodzeniem może być instalowany na istniejących oknach, witrynach sklepowych czy ścianach kurtynowych.

Mamy nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie przydatny!

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem lub montażem i potrzebujesz konsultacji -  skontaktuj się bezpośrednio z Naszym specjalistą od folii okiennych - Maćkiem Grzędą:

tel. +48 660 741 679

mg@warsfoll.com.pl 

*użyta grafika: Tło plik wektorowy utworzone przez macrovector - pl.freepik.com

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.