Folie okienne

profesjonalne rozwiązania dla Ciebie i Twoich szyb.

Czym są folie na okna ?

Folie okienne to zbiór kilkunastu produktów, różniących się pomiędzy sobą budową, wyglądem, ale co najważniejsze funkcją jaką mają spełnić.  W branży, wyróżniamy 4 podstawowe źródła problemów z oknami, przez które warto wspomóc się instalacją folii na szyby. Są to kwestie związane z nadmiernym nagrzewaniem, promieniowaniem UV, bezpieczeństwem oraz prywatnością. Postaramy się pokrótce wyjaśnić Wam jak każdy z tych problemów może być nieinwazyjnie rozwiązany za pomocą folii okiennych

nadmierne nagrzewanie

Kwestia zbyt dużej ilości ciepła słonecznego wnikającego do wnętrza Waszego domu lub biura to problem najbardziej prozaiczny i tym samym najczęściej spotykany. Folie na okna o charakterze przeciwsłonecznym mają jedną podstawową właściwość, odbijają i absorbują promieniowanie IR – znane Nam po prostu jako ciepło słoneczne. Wybór folii okiennych tego typu jest bardzo szeroki. Folie różnią się między sobą kolorem, stopniem przyciemnienia ale co najważniejsze parametrami. Najlepsze produkty na rynku potrafią zredukować ilość ciepła wnikającego przez szyby do 93%,  co w rzeczywistości oznacza spadek temperatury wnętrza nawet o 15 stopni. Popularnie uważa się że to właśnie stopień przyciemnienia folii decyduję o ilości zatrzymanego ciepła i oczywiście jest w tym dużo prawdy. Czym folia okienna ciemniejsza, tym skuteczniejsza. Jednak o ile auto z przyciemnionym szybami wydaję się być bardziej eleganckie, o tyle ciemne folie na szyby w domu czy biurze, nie zawsze są dla Nas najkorzystniejszym wyjściem. Na rynku od niedawna, pojawiła się nowa grupa produktów, są to okienne folie selektywne. Charakteryzują się bardzo dobrym współczynnikiem redukcji ciepła słonecznego, przy najniższym możliwym przyciemnieniu szyby ( są praktycznie przezroczyste ). 

Folie okienne przeznaczone do ochrony przed słońcem są w większości foliami lustrzanymi ( wyjątek stanowią folie selektywne i ceramiczne ). Wygląd i działanie takiej folii możemy przyrównać do lustra weneckiego. Powierzchnia lustrzana na folii wytwarza się zawsze tylko od jednej strony, natomiast druga pozostaje całkowicie transparentna. Lustro powstaję na powierzchni mocniej oświetlonej – w dzień będzie to zewnętrzna strona okien, natomiast w nocy odwrotnie, strona wewnętrzna. 

promieniowanie UV

Powszechnie wiadomo że promieniowanie ultrafioletowe jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia, a długotrwała styczność z nim może powodować nawet schorzenia i nowotwory skóry. Ponadto UV odpowiedzialne jest również za niszczenie ( płowienie/odbarwienia ) przedmiotów , które przechowujemy. Każda folia okienna o dowolnym zastosowaniu ( przeciwsłoneczna, matowa, antywłamaniowa), w standardzie posiada odpowiednie filtry, które w znacznym stopniu blokują to promieniowanie. Jednakże, jeśli okaże się, że to zbyt mało – na rynku istnieją również specjalistyczne folie na szyby, których jedyną funkcją jest blokowanie UV. Są bezbarwne i zapewniają rezultaty na poziomie 99.9 % zredukowanego UV. Najczęściej stosuję się je, kiedy wymagają tego przepisy – w aptekach, przedszkolach, galeriach lub jeśli zależy Nam na ochronie eksponowanych, cennych przedmiotów i dzieł sztuki.

bezpieczeństwo

Jedną z najważniejszych, chociaż najbardziej pomijaną funkcją folii okiennych, są ich właściwości ochronne. Rzadko kto pamięta że szkło, które nie jest odpowiednio zebezpieczone, czy to w formie witryny sklepowej czy przeszklenia balustrady – zawsze stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Standardowa szyba, w momencie rozbicia rozpada się na kawałki, przez co naraża nas na okaleczenia, jeśli znajdujemy się w polu rozbryzgu. Zadaniem folii na szyby – tzw. bezpiecznej, jest mechaniczne zabezpieczenie oklejonego szkła przed rozpadem. Sama folia okienna nie jest nigdy w stanie uchronić szyby przed każdym celowym uszkodzeniem, jednak zawsze zapobiegnie rozbryzgowi odłamków szkła, utrzymując je w jednej płaszczyźnie. 

Powyższa “bezpieczna” funkcja folii okiennych, znalazła również szerokie zastosowanie przy okazji produktów chroniących Nas przed włamaniem. Folie o charakterze antywłamaniowym, cechują się dużą wytrzymałością na mechaniczne działania siłowe, przez co utrudniają włamywaczowi uszkodzenie i wybicie szyby. Folie na okna tego typu są bezbarwne, a profesjonalnie zamontowane będą całkowicie niewidoczne dla potencjalnego intruza. 

Folie okienne to również ochrona przed skutkami eksplozji. W naszej ofercie znajdziecie specjalistyczny system przeciwwybuchowy No-Bar, zakwalifikowany przez amerykańską DTRA, do produktów gwarantujących bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Stosuję się go najczęściej  w sklepach, bankach lub ambasadach.  

prywatność

Jeśli w Waszym biurze jest zbyt dużo przeszkleń i każdy obserwuję każdego – matowe folie na szyby będą idealnym rozwiązaniem. Folie okienne tego typu to folie półprzezierne ( półprzezroczyste ) – uniemożliwiają wgląd przez oklejoną szybę, jednocześnie przepuszczając przez nią światło. Najczęściej stosuję się je w gabinetach lekarskich, szpitalach, szkołach, biurach i innych instytucjach użytku publicznego. Folie na okna w takim wariancie posiadają powierzchnię zbliżoną wyglądem do szkła mrożonego o różnym stopniu przezierności. Ponadto są to folie, w których można wycinać różnego rodzaju wzory, napisy lub elementy identyfikacji wizualnej firmy, np. logotypy. Doskonale nadają się do oklejania wewnętrznych przeszkleń biurowych, nadając im oryginalny, atrakcyjny charakter.  

Zainteresowaliśmy Cie? Napisz do Nas lub skontaktuj się z nami telefonicznie. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Pin It on Pinterest